Michael Schumachers Honda Fireblade såld på auktion

Michael Schumachers Honda Fireblade har sålts för hela 64 800 euro, vilket är nästan dubbelt så mycket som det förväntade försäljningspriset.

Baserad på en Honda CBR1000RR från 2010, konverterades denna motorcykel av Holzhauer Racing Performance från landsvägsbruk till racingspecifikationer för att användas av den tyske legendaren, som gick i pension som sjufaldig världsmästare i Formel 1. Det rör sig om ett unikt och specialbyggt exemplar. Motorcykeln har startnummer ”77”.


 Med motorcykeln följde en Schuberth-hjälm med Schumachers autograf samt ett par signerade motorcykelhandskar. Motorcykeln är utrustad med en ECU som styr traction control, samt funktioner för wheelie control och antispinn. HRP har monterat specialkomponenter som luftburk, oljekylare, styre, quickshifter, Akrapovič Titan-avgassystem och mycket mer.

Motorcykeln användes av Schumacher och ägdes av HRP. Vid katalogiseringstillfället visade mätaren 3 752 kilometer.

Motorcykeln auktionerades nyligen ut av RM Sotheby’s och förväntades inbringa mellan 25 000- 35 000 euro. Men slutpriset blev alltså nästan det dubbla, som en del av en större auktion där flera Schumacher-relaterade objekt ingick. Bland annat såldes ett par Alpinestars-motorcykelstövlar för 1 500 euro. I köpet av Schumachers Honda Fireblade ingick också ett par signerade handskar och en signerad Schuberth-hjälm.
 

Annons

Annons

Senaste utgåvan

Annonser