annons
Hem » Nyheter » Filmhoj på auktion

Filmhoj på auktion

Denna sidvagnsbestyckade Brough Superior från 1933 byggdes som tävlingsmaskin inför 1934 års Six Days Trials. Efter några ägarbyten hamnade den så småningom (i mitten av 60-talet) hos en handlare i Middlesex, England som brukade låna ut fordon till olika tv-produktioner. Det var därigenom hojen fick en framträdande roll i tv-serien Dad’s Army. På svensk tv döptes serien om till Krutgubbar, som blev en av 70-talets stora tittarframgångar. Serien handlar om ett gäng hemvärnsgubbar som försvarar den engelska badorten Walmington-On-Sea mot tyskarna under andra världskriget.

Men hojen figurerade även i serien George & Mildred innan den så småningom ställdes på London Motorcycle Museum. Nu söker den dock ny ägare och en sådan ska auktionsfirman Bonhams se till att hitta. Auktionsdatum är nu till helgen 27 -28 april. Priset beräknas hamna någonstans mellan 60-80.000 pund, vilket är ungefär 700.000 till 1000.000 kronor.

Klicka här om du vill komma till hojen på Bonhams hemsida.